Ana içeriğe atla

Tanıtım

Merhabalar, ben Siryuzbilek,

Bu blog sayfayı açmamdaki sebep izlediğim filmler üzerinden yorumlar yaparak bir tartışma ortamı olması ve başta kendim olmak üzere takip eden herkesin filmlere bakış açısını geliştirme isteği.

Öncelikle yazdığım yazılar spoiler dediğimiz içerik bilgisi sunacaktır. Bu uyarıyı her yazının gerekli yerinde hatırlatacağım. Sonuçta içerik hakkında yapılacak yorumlarda spoiler vermemek imkansız :) 

Yer yer film önerisi listeleri de yayınlamayı düşünüyorum. Bu kapsamda siz takipçilerin önerilerini de dikkate almayı planlıyorum. Sadece benim değil herkesin görüşlerini dikkate alan bir blog olacak burası.

Neden Siryuzbilek adını kullanıyorum? Çünkü Harry Potter serisi kitap olarak en sevdiğim serilerden ve hikayede en sevdiğim karakter de Sirius Black. Aktör olarak Gary Oldman en sevdiğim isimlerdendir. Tabi Harry Potter serisi sinemaya aktarıldığında Sirius Black karakterini Gary Oldman canlandırınca benim için tadından yenmez bir hal almıştı. Bu sebeple Sirius Black ismini kendimce Türkçeleştirerek Siryuz Bilek kıvamına getirdim. Sonra bu ismi sevdim ve kullanmaya karar verdim.

İlerleyen zamanlarda blog sayfanın aldığı reaksiyon ve geri dönüşlere göre geliştirme düşüncem var. Bunu da yaşayarak göreceğiz :)
sirius black
Çizim www.drawingskill.com adresinden alınmıştır.

Yorumlar

 1. Bloğunuz hayırlı olsun. Harry Potter serisini çok severim. Sirius Black seride en sevdiğim karakterdi. Bloğunuz ilgimi çekti. Eğer takipçi butonu koyarsanız sizi takip etmek isteyenler için büyük kolaylık olur.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hem iyi dilekleriniz için hem de önerileriniz için teşekkür ederim.

   Sil
 2. Harry potter serisini çok severim. Sanırım kullanıcı adımdan da belli. Benim de en sevdiğim karakter Sirius Black'tir.

  YanıtlayınSil
 3. Hayırlı olsun. Bende dün bir blog açtım. Benim bloğuma da beklerim. https://aynurcagunler.blogspot.com/?m=1

  YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

EN ÇOK OKUNANLAR

Harry Potter ve Felsefe Taşı

Film inceleme yazılarıma blog sayfamın isminden dolayı Harry Potter serisini tek tek inceleyerek başlamak gerek diye düşündüm. Hatta bunu bir borç olarak gördüm. O yüzden sırayla tüm filmleri incelemeye alıyorum :)

Kitaplardan uyarlanan filmleri kitaptan ayrı düşünmek için kitabı okumamış olmak gerek. Kitabı okuduğum için ayrı değerlendirebilmem mümkün değil. 
Kitapları dünya çapında ünlü olmuş, kısa sürede sinemaya da aktarılmış bir hikayedir kendisi. Kitaplarındaki akıcı dil, hikaye örgüsü yazarı övgüye mazhar kılıyor. Bu başarıyı filmlerde yakalayıp yakalayamadığını da her film için ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Arınma Gecesi

Amerika'daki olaylar aldı başını gidiyor. Her gün haberlerde yaşanan olayları gördükçe aklıma bir film geliyor: "The Purge" Türkçe çevirisi ile "Arınma Gecesi". Ethan Hawke ve Lena Headey'in başrollerini paylaştığı bu film 2013 yılında vizyona girdi. İMDb puanı 5.7 olmasına rağmen ben daha yüksek puanı hak ettiğini düşünüyorum.

Konusu

Amerika'da suçların önüne geçmek ve refah seviyesi yüksek bir toplum hayali ile hayata geçirilen bir sistem var. Bu sistemde yılda sadece bir gün, belirlenen saatler arasında suç işlemek serbest. Bu serbestlik 21 mart akşamı 19.00'da başlıyor, 22 Mart sabahı 07.00'da bitiyor. Tam 12 saat sürüyor. Sadece üst düzey siyasilere yönelik suçlar ve belirlenmiş bazı silahlar(muhtemelen kimyasal silahlar) ile işlenebilen suçlar yasak. Polis, itfaiye ve hiçbir sağlık kuruluşu bu gece hizmet vermiyor. Filmimiz ise 21 Mart 2022'deki Arınma Gecesi'nde James Sandin(Ethan Hawke) ve Mary Sandin(Lena Headey) çiftinin evinde…

Old Guard

Bugün sizlere güncel sayılabilecek bir filmi yazacağım. Charlize Theron'un başrol olduğu bir Netflix yapımı Old Guard, Türkçe adıyla Ölümsüzlük, 2020 yapımı olan ve IMDb puanı 6.7 olan bir aksiyon filmi. Aynı zamanda çizgi romandan uyarlamaymış.
Aksiyonu yerinde olan ama klişeleri fazla olan bir film olmuş. Film ilerledikçe öğrendiğiniz bilgiler ile sonunu tahmin ediyorsunuz. Zaten filmin Türkçe adından ve tanıtım yazısından öğreniyoruz ki Charlize Theron ve ekibi ölümsüz kişilerden oluşuyor. Ekibin lideri, en yaşlıları da olan Charlize Theron'un canlandırdığı karakter olan Andy. Bu ekibin günümüzde geçen bir dizi olaylarını konu alan bu yapım şiddetle olmasa da iyi bir aksiyon filmi olarak benim gözümde önerilebilir seviyededir. 
Yazının devamı az miktarda spoiler içerir.

Bugün Aslında Dündü

Biraz eskilere gidelim. Yıl 1993, Bill Murray'ın başrolde oynadığı komedi, fantastik ve romantik dallarında bir film vizyona girer. İMDb puanı 8.0 olan bu film eğlenceli, ailecek izlenebilecek filmdir.

Konusu

Bir hava durumu spikeri olan Phil Connors(Bill Murray), yapımcısı ve kameramanı ile birlikte Groundhog Day şenliklerini görüntülemek için gönderilir. Bu gün bir dağ sıçanının(Groundhog) yuvasından çıkarılıp da hava tahmini yapması ile ilgili bir şenliktir. Phil bu işten nefret eder. Hayatının en kötü günüdür hatta bugün.

Arınma Gecesi 2: Anarşi

Serinin ilk filmi 2013 yılında çıkmıştı. Bir önceki yazımda filmi incelemiştim. Orada da belirttiğim gibi filmin alt metni o kadar güzel hazırlanmış ki üzerine devam filmini yazmak kolaylaşmış. 
Serinin ikinci filmi Anarşi alt başlığı ile hemen 1 yıl sonrasında 2014 yılında vizyona girdi. İlk film 2022 yılında geçerken bu film de 2023 yılında geçiyor. İlk film bir aileye bağlı olarak o ailenin evinde geçen olayları konu alırken ikinci filmde artık sokaklara çıkıyoruz. Yaşanan olayları daha yakından izleme olanağı buluyoruz. Hani ilk film için demiştim ya asıl olay televizyon yayınlarında geçiyor diye, işte bu filmde o televizyon yayınlarına konu olan sokakları görüyoruz. Bu yüzden ilk filme göre çıta bir tık daha yukarı çıkıyor.
Bu filmde başrollerini Frank Grillo, Carmen Ejogo, Zach Gilford gibi isimlerin paylaştığı bu film 6.4 İMDb puanına sahip. Genelde serilerin ikinci filmleri ilk filme göre daha fazla olumsuz eleştiri alır ve puanı düşer. Ancak bu seride ilk filme göre yükselen…

Arınma Gecesi 4: İlk Arınma

Arınma Gecesi serisinin muhtemelen son filmi olan ve başa dönüp ilk Arınma Gecesi'nin nasıl ortaya çıktığını anlatan, zamansal olarak ilk vizyon tarihi olarak dördüncüsü olan bu film 2018 yılında vizyona girdi. 
İlk filmden sonra yükselerek gittiğini düşündüğüm grafik son filmde, ilk filmin de altında kalıyor. Önceki yazılarımı okuduysanız konu veya anlatmak istedikleri açısından demiyorum bunu. İşleyiş açısından serinin en kötü filmi. Önceki filmlerde gerilimi hissedebilirken bu filmde aynı seviyeye hiç çıkamadım. Bunun birinci sebebi girişi hızlı ve karışık olmuş. Yeni Kurucu Babalar'ın parti kurması, seçim kazanması ve ilk olarak bir ada ile kısıtlı, deney amacıyla yapılan Arınma deneyinin hazırlanış kısımları o kadar hızlı geçmiş ki kendinizi filme tam olarak odaklamadan deney gününe geliyorsunuz. Bu da sizi filmin içine çekmekte başarılı olamayan bir sonuç doğuruyor.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

Serinin üçüncü filmi olan Azkaban Tutsağı ile yeniden birlikteyiz. Seride benim açımdan önemli bir yere sahiptir üçüncü hikaye. Tanıtım yazımda da yazdığım gibi kendime seçtiğim nick olan Siryuzbilek isminin temeli bu hikayeye dayanır. Sirius Black daha önce Felsefe Taşı kitabının ilk bölümde geçse de karakter ile detaylı tanışmamız bu kitapta oldu. Hani önceki filmlerde kulaklarını çınlattığım yapımcı var ya Sirius'a Gary Oldman'ın hayat vermesini sağladığı için bir alkış göndereyim kendi adıma :)
Hikayenin ana konusu Harry Potter'ın Hogwarts'taki üçüncü yılını anlatıyor. Bu hikayede vaftiz babası ile karşılaşması ve tanışması gerçekleşiyor. Anne ve babasının okul yıllarına dair daha detaylı hikayelerini öğrenme şansı yakalıyor. Ölümlerine giden olaylar silsilesinin bir kısmını öğreniyor. Yine filmin detaylarına girmeden önce yazının devamının spoiler içerdiğini belirteyim

12 Maymun

Zaman yolculukları, komplo teorileri, gelecek dünya tasviri açısından sinema tarihinin en güzel yapımlarından biridir 12 Maymun, orijinal adıyla Twelve Monkeys. Bruce Willis, Brad Pitt, Madeleine Stowe gibi oyuncuları kadrosunda barındırıyor. 1995 yılında vizyona girdi.

Konusu
1996 yılının sonunda çıkıp 1997 yılında tüm dünyayı sarıp sarmalayan bir virüsün insanlığı tehdit etmektedir. Hayatta kalan çok az sayıda insan yer altında üs kurup hayatını orada sürdürmektedir. Bir zaman makinesi keşfederek mahkumları geçmişe gönderip virüsü önleme planını hayata sürerler. Mahkumlardan James Cole(Bruce Willis) yanlışlıkla 1990 yılına gönderilir. Virüsü engellemek isteyen Cole kendini akıl hastanesinde bulur. Burada psikiyatrist Kathryn Railly(Madeline Stowe) ve çılgın oda arkadaşı Jeffrey Goines(Brad Pitt) ile tanışır. Daha sonra Cole kendisini karmaşık olayların içinde bulur.

Kitapları Filme Uyarlamak

Film incelemelerine başlamadan önce bu yazıyı kaleme almanın daha doğru olacağını düşündüm. Çünkü ilk incelemeyi Harry Potter serisi ile yapmak istiyorum. İlerleyen zamanlarda Yüzüklerin Efendisi, Açlık Oyunları gibi seriler de planlarım arasında yer aldığından atıf yapmak açısından böyle bir yazıya ihtiyaç duyacağız.
Kitaptan uyarlama film yapmak hem artısı hem eksisi olan bir durum. Elimden geldiğince hepsini tek tek  değerlendireceğim.